Skip Navigation 1 - Home Page 3 - Site Map 4 - Search 5 - A to Z 6 - Help 7 - Complaints Procedure 8 - Information Rights 9 - Council Contacts 0 - Access key details
 

Local Election Results 2011

 

Please select your ward from the list to see the full results.

Birtley Lamesley
Blaydon Lobley Hill & Bensham
Bridges Low Fell
Chopwell & Rowlands Gill Pelaw & Heworth
Chowdene Ryton, Crookhill & Stella
Crawcrook & Greenside Saltwell
Deckham Wardley & Leam Lane
Dunston & Teams Whickham North
Dunston Hill & Whickham East Whickham South & Sunniside
Felling Windy Nook & Whitehills
High Fell Winlaton & High Spen

Birtley

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Neil Steven Weatherly 1629 66.3 1066 
Liberal Party Betty Gallon 563 22.9
Conservative Party Andrea Gatiss 264 10.7  

Blaydon

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Malcolm Brain 2029 75.1 1645 
Conservative Party Edward Ainscow 287 10.6
Liberal Democrats Kelly Todd 384 14.2  

Bridges

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Bob Goldsworthy 1353 70.8 1060
Liberal Democrats Dave G Fawcett 293 15.3
Conservative Party John Gardiner 266 13.9  

Chopwell & Rowlands Gill

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Michael McNestry 2384 71.5 1830 
Liberal Democrats Raymond Callender 554 16.6
Conservative Party Karl Gatiss 396 11.9  

Chowdene

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Keith Wood 2236 72.2 1656 
Conservative Party John Callanan 580 18.7
Liberal Democrats Edna Graham 280 9

Crawcrook & Greenside

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Helen Elizabeth Hughes 1895 59.4 862 
Liberal Democrats Derek Anderson 1033 32.4
Conservative Party Elizabeth Parker 264 8.3  

Deckham

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Bernadette Oliphant 1604 67.7 1256 
Conservative Party May Ainscow 348 14.7
Liberal Democrats Philip allen 228 9.6  
Trade Unionists and Socialists Against Cuts Norman Hall 189 8  

Dunston & Teams

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Gary Haley 1711 81.1 1464
Conservative Party Chris Macallister 247 11.7  
Liberal Democrats Simon James Todd 152 7.2  

Dunston Hill & Whickham East

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Yvonne McNicol 1639 51.6 666 
Green Party Mary Blanchflower 183 5.8
Liberal Democrats Sonya Hawkins 973 30.6  
Conservative Party Paul Henderson 382 12  

Felling

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Paul McNally 1731 82.8 1518
Conservative Party Trevor Charles Murray 213 10.2  
Liberal Democrats Dorothy Ruddy 147 7  

High Fell

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Malcolm Graham 1693 77 1456
Conservative Party Beryl Teresa Bennison 237 10.8
Trade Unionists and Socialists Against Cuts Elaine Brunskill 165 7.5  
Liberal Democrats Norman Spours 105 4.8  

Lamesley

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Christine Anne Bradley 1915 67.3 1562
Conservative Party Sheila Everatt 353 12.4  
Liberal Party Robert Paul Murphy 255 9  
Independent Brian Weatherburn 321 11.3  

Lobley Hill & Bensham

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Eileen McMaster 2008 75.7 1643 
Conservative Party Valerie Bond 365 13.8
Liberal Democrats Michael George Ruddy 280 10.6  

Low Fell

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Liberal Democrat Focus Team Ron Beadle 1573 43.2 248
Green Party David Sidney Byrne 171 4.7  
Independent Mal Maclean 205 5.6  
Conservative Party Paul Sterling 369 10.1  
Labour Party John Young 1325 36.4  

Pelaw & Heworth

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Jill Green 1632 56.8 569 
Liberal Democrat Focus Team Doreen Boyes 1063 37
Conservative Party Maureen Moor 179 6.2  

Ryton, Crookhill & Stella

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Alex Geddes 1593 49.9 429 
Liberal Democrats Sally Danys 1164 36.4
Green Party Sarah McKeown 170 5.3  
Conservative Party Antoinette Margaret Sterling 268 8.4  

Saltwell

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Mick Henry 1687 77.6 1415
Conservative Party Alan Bond 272 12.5
Liberal Democrats Robin Stanaway 215 9.9   

Wardley & Leam Lane

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Stuart Green 1908 73.8 1551
Liberal Democrats Paul Diston 137 5.3
Conservative Party Lee Robert Holmes 357 13.8  
Green Party Stephen Watson 185 7.2  

Whickham North

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Liberal Democrats Christopher Ord 1426 45.9 24
Labour Party Elaine Dobson 1402 45.2
Conservative Party Martin Sharman 276 8.9  

Whickham South & Sunniside

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Liberal Democrats Jonathon Wallace 1861 55.4 743 
Labour Party Peter De-Vere 1118 33.3
Conservative Party Edward Parker 383 11.4  

Windy Nook & Whitehills

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Jim Turnbull 2263 80.1 1969 
Liberal Democrats Lisa Bradley 269 9.5
Conservative Party Eric Young 294 10.4  

Winlaton & High Spen

Party Candidate No. of Votes % Votes Polled Majority
Labour Party Maria Hall 2129 64.1 1281
Conservative Party Diana Maria Moore 344 10.4  
Liberal Democrats Brenda Osborne 848 25.5